Czynna w godz. 7:00 – 17:30

Konto Świetlicy

43 1750 0012 1975 9000 0022 9946

W tytule przelewu prosimy podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę.

Wychowawcy świetlicy:
  • Elżbieta Miśta

• Jolanta Młynarczuk-Korytko

• Karol Cieślak

• Izabela Ambroziak

• Jerzy Porowski

Plan pracy świetlicy przy SP nr 273 Szkole Filialnej

Rok szkolny 2023/2024

Plan pracy świetlicy szkolnej wynika z Programu wychowawczego i profilaktyki szkoły. Treści programowe podzielone są na cykle tematyczne.

Nauczyciele świetlicy organizują pracę grup, dostosowując tematykę zajęć do obchodzonych uroczystości, świąt, pór roku oraz do zainteresowań i potrzeb dzieci. Istotną rolą nauczyciela świetlicy jest taki styl kierowania grupą, który pozwoli na stworzenie właściwej interakcji w grupie, tworzenie sytuacji wychowawczych zapewniających właściwy rozwój społeczny oraz stymulowanie aktywności i twórczego rozwoju dziecka. Ważnym zadaniem nauczyciela świetlicy jest wykorzystanie wszystkich rodzajów dziecięcej ekspresji.

Dzieci uczestniczące w zajęciach organizowanych w świetlicy uczą się: planowania pracy własnej, samodzielnego projektowania, podejmowania decyzji, występowania na forum grupy, logicznego myślenia. Kształcą uwagę, pamięć, koncentrację, aktywność psychoruchową i sprawność manualną.

Każde dziecko jest objęte należytą opieką i indywidualnym podejściem wychowawczym. Wychowankowie otrzymują fachową i systematyczną pomoc w nauce i emocjonalne wsparcie w sytuacjach dla nich trudnych. Bogata oferta zajęć, poza walorami wychowawczymi i dydaktycznymi ma wartości integracyjne, co przekłada się na przyjazną dziecku atmosferę.

Świetlica to przestrzeń, w której rozwijane są zainteresowania, pasje, odkrywane talenty, wieloaspektowa socjalizacja wychowanków. Jest to również miejsce wsparcia dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, aby mogły się harmonijnie rozwijać i pokonywać swoje trudności. Realizację tych zadań można osiągnąć poprzez organizowanie różnorodnych zajęć, w tym: plastycznych, technicznych, sportowych, czytelniczych, informatycznych, ale również takich, które pozwolą dzieciom na rozwijanie kreatywności, inicjowanie zabaw według własnych pomysłów oraz pozwalających na kształcenie właściwych relacji w grupie rówieśniczej.

Rolą nauczyciela świetlicy jest przede wszystkim zapewnić wychowankom bezpieczeństwo, stymulowanie do nabywania nowych umiejętności, pracy zespołowej, empatii oraz kształtowanie postaw szacunku i zrozumienia dla innego człowieka.

Na szczególne podkreślenie zasługuje w pracy pedagogicznej zwrócenie uwagi na wartość odpoczynku , swobodnej zabawy , kontaktu z naturą , spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. W każdej sytuacji uczeń powinien mieć pewność iż wychowawca jest dla niego wsparciem.

Cele i zadania zajęć wychowawczo – dydaktycznych w świetlicy

1. Opieka i bezpieczeństwo w świetlicy

• Zapoznanie z regulaminem świetlicy

• Ustalenie norm obowiązujących w świetlicy